מאמרים

 • האמנם שלא כדרך הטבע? מאת עדי מרקוזה-הס

  מאת עדי מרקוזה-הס
  המאמר התפרסם בכתב העת אודיסאה, גיליון 2, ינואר 2009.

  איך, למרות שאינם יכולים לסייע לרבייה המינית, לא הוכחדו ההומוסקסואלים והלסביות במהלך האבולוציה? ולמה הטבע (בניגוד לבני אדם רבים) אדיש ליחסים חד-מיניים?
  "פשע נגד הטבע" הוא מונח משפטי המשמש לתיוג התנהגות מינית חריגה. המונח הופיע בספרי החוקים של רוב ארצות המערב עד לפני שנים לא רבות. הוא מתאר "צורת התנהגות מינית שאינה נחשבת לטבעית". המשפט המערבי מגדיר עבירה פלילית כאשר מתבצעת פגיעה באדם, ברכוש, בחברה או במדינה. רק במקרים נדירים עוסק החוק הפלילי בעבירה שאין בה נפגעים מוחשיים ושלא ניתן להצביע על הנזק הישיר הנגרם ממנה.

 • מחיר ההימנעות

  מאת :סטיב גרינברג – תרגום
  הועלה לאתר בדצמבר 2010

  באביב האחרון עברנו, בן-זוגי ואני, לגור בסינסינטי. זמן קצר אחרי שעברנו אסר עלינו רב בית הכנסת האורתודוקסי שבעיר להשתתף בתפילות. הוא התנצל והודיע לי שההוראה באה מרב בעל סמכות גבוהה משלו. החלטתי להתקשר לאותו רב שהוא ראש ישיבה גדולה וגדול בהלכה. רציתי להיפגש אתו ולדון עמו על החלטתו. הוא הסכים לדבר אתי, אך בטלפון.

 • עשו ואל תעשו כשנודע לכם על הנטייה המינית של בנכם/בתכם

  מאת: טל קרויטורו M.S.W
  הועלה לאתר בדצמבר 2010

  זמן רב לא הבנתם מדוע בנכם לא מביא אף אחת הביתה ולאחרונה הוא שיתף אתכם שהוא הומוסקסואל. בתכם פנתה אליכם ושיתפה אתכם שיש לה בת זוג.
  יום אחד גיליתם שבנכם הצעיר צופה במחשב הביתי בפורנו הומוסקסואלי.

 • אמרתי לבני ההומו: "הייתי מעדיפה שתמות"

  אלו סיפורים ורגשות עולים במפגשים של הורים לילדים שיצאו מהארון?
  איריס שש-כוכבי, אם לילדה לסבית ומנחת קבוצות תמיכה להורי הומואים ולסביות – מספרת על תחושות האבל והבושה בילד, ועל דמעות שרק הנוכחים בחדר יכולים להבין

  איריס, תודה על הכתיבה ועל ששיתפת לא רק אותנו, אלא את כל מי שחשוב לו לקרוא, ללמוד ולהבין, להתחבר לרגשות לא קלים, להתמודדות מורכבת, אבל אפשרית. אני בטוחה שכאשר עוד הורים יראו שהם לא לבד … משהו ישתחרר בפנים. [אילה]

  קישור לכתבה:
  אמרתי לבני ההומו: "הייתי מעדיפה שתמות"

 • לצאת מהקופסה של איך לצאת מהארון

  מאת: טל קרויטורו M.S.W, פסיכותרפיה וייעוץ טרנס וגיי פרנדלי
  פורסם לראשונה ביולי 2010 באתר של טל

  נתקלתי במהלך עבודתי כמטפלת העובדת בעיקר עם הקהילה הגאה באינספור התלבטויות וכן בטורים ועצות מהסוג של "איך לצאת מהארון", ולדעתי השאלה הרלוונטית היא אחרת.
  לדעתי השאלה המרכזית היא לא ה"איך" אלא ה"מה" וה"מתי".

 • קבלה במשפחה מפחיתה סיכון

  מחקר: קבלה של המשפחה מפחיתה סיכונים למתבגר להט"ב
  פורסם ב 30/5/2010 באתר הבנ"ה, אתר היום הבינלאומי למאבק בהומופוביה, לסבופוביה, טרנספוביה וביפוביה ומוצג כאן באישורם.

 • איזה לא אינכם מבינים?

  הקטע תורגם מהביטאון של USA – Pflag Peninsula.
  Pflag היא עמותה לתמיכה בהורים, משפחה וחברים של להט"ב בארצות הברית.

 • קיום כאוב ודחוי

  מאת: פרופסור ישעיהו תדמור
  תאריך כתיבה / פרסום: 8/12/2005
  פורסם באתר "הארץ"

  מצבם של ילדים ובני נוער בסיכון ובמצוקה נבחן לאחרונה על ידי ועדה, בראשותו של פרופ' הלל שמיד, שהתמנתה על-ידי שר הרווחה לשעבר, ח"כ זבולון אורלב. בימים אלה תסתיים עבודתה. הדברים להלן נועדו לקרוא לחברי הוועדה להשהות את פרסום הדו"ח עד שימלאו חסר משווע בעבודתם. בקטגוריה "בני נוער בסיכון ובמצוקה" בחנה הוועדה את תנאי חייהן של שלוש קבוצות: חרדים, ערבים ועולים. בדין כך, אבל היא התעלמה במפגיע מקבוצה אחרת השרויה בעליל במצוקה ובסיכון: בני נוער הומוסקסואלים ולסביות.

 • נוער הומו-לסבי בסיכון

  מאת: ג'רי לוינסון, פסיכולוג, ממייסדי הבית הפתוח ו"פסיכולוגיי"
  תאריך פרסום: 12/5/2005

  פורסם באתר פסיכולוגיה עברית, ושם נמצא במלואו.

  מסמך רקע בנושא ילדים ונוער בסיכון על רקע היותם הומואים, לסביות, ביסקסואלים, טרנסג'נדר או בעלי התלבטויות בנושאים שקשורים לזהות מגדרית ולמשיכה מינית. המסמך כולל המלצות אופרטיביות וביבליוגרפיה.
  המסמך הוגש לועדה מקצועית במשרד הרווחה – "ועדת שמיד", שבחרה למעשה להתעלם ממנו, והוא מוגש עתה כשירות לציבור.

 • גדילה בהיחבא: הומוסקסואליות בראי הפסיכואנליזה

  בטקסט זה נבחנת תפישתה של הפסיכואנליזה את ההומוסקסואליות. למן האופנים והסיבות שבעטיין מתפתחת לדידה ההומוסקסואליות, דרך אופני הפתולוגיזציה של ההומוסקסואליות ע"י תיאורטיקנים פסיכואנליטיים ואופני הטיפול שהם המשיגו על מנת "לרפא" מפתולוגיה לכאורה זו. ארצה לבחון גם כיצד משתלבת התיאוריה הפסיכואנליטית על ההומוסקסואליות בתוך הקשר חברתי ופוליטי רחב יותר.

 • טרנסקסואליות – שאלות שמרבים לשאול (ועוד השגות מקובלות)

  טרנסקסואליות – שאלות שמרבים לשאול (ועוד השגות מקובלות)
  מאת: נורה גרינברג (*)

  "בְּטֶרֶם אֶצָּרְךָ בַבֶּטֶן יְדַעְתִּיךָ, וּבְטֶרֶם תֵּצֵא מֵרֶחֶם הִקְדַּשְׁתִּיךָ…"
  (ירמיה א' 5)

 • מסעו של האדם הטרנסקסואלי (*) – מהפך וחיבור מחדש

  מאת: נורה גרינברג

  "את אישה טרנסקסואלית? מתי עברת את הניתוח?"

  השינוי שעוברים אנשים טרנסקסואלים נתפס בדמיון העממי כאקט יחיד, או למזער כקו פרשת מים, שבזכותו הופכת כבמטה קסם זהות אחת לזהות אחרת. אני נשאלת לעתים שאלות כגון "איך קראו לך לפני הניתוח?", ו"האם את מאושרת מאז הניתוח?" וכיוצא באלה. כשאני מעירה לשואל שמדובר בתהליך ארוך ומורכב, שהניתוח הוא רק חלק ממנו (אם בכלל), נשמע לרוב רחש קל של אסימון מתגלגל: "אה, כן, כן, כמובן , לזה התכוונתי." אבל הצורך הדוחק הזה של ה"נורמלים" לתלות את המהפך הטרנסקסואלי על וו הפעולה הכירורגית האחת, חושף יותר מטפח של התפיסות והחרדות המגדריות של החברה.

 • תפישת ההומוסקסואליות בישראל

  "תפישת ההומוסקסואליות בישראל מהיבטיה השונים"
  תאריך כתיבה / פרסום: לא ידוע

  מאת: אתי
  מאמר זה חובר במסגרת קורס סוציולוגי בנושא "סטייה"

  מטרתו המרכזית של המאמר להציג את תפישת ההומוסקסואליות בארץ, דרך ארבעה מישורים חברתיים שונים: דת, רפואה, צבא ומשפט. אפשר לראות כי כל מישור תפס את ההומוסקסואליות כסטייה על סמך פירושים אישיים שניתנו ע"י בעלי כוח חברתיים למשפטים שונים (דת ומשפט) או תופעות שונות (רפואה וצבא), וכך הביאו לתפיסת ההומוסקסואליות כהתנהגות שאינה מתאימה להתנהגויות חברתיות המאפיינות חברה "נורמאלית" ולא סוטה. ניתן לראות כי במהלך ההיסטוריה של כל אחד מהמישורים חלו שינויים בתפישת ההומוסקסואליות, ובשני העשורים האחרונים בפרט, אפשר להבחין בהתפתחות מגמה חברתית המקבלת את ההומוסקסואליות: בדת נשמעים הדים המדברים על שינוי התפישה, ברפואה הוצאה ההומוסקסואליות מספר המחלות, במשפט ובצבא בוטלו חוקים הומוסקסואלים (כמו מיסוד יחסים). ההתקדמות בקבלת ההומוסקסואליות בישראל מתבצעת עדיין לאט יותר ממקומות אחרים בעולם.

 • מהומות סטונוול – תולדות התנועה לשחרור

  האירוע, שמהווה אולי יותר מכל את הסימבול לפרוץ התנועה המודרנית לשחרור הגייז הוא מהומות סטונוול שהחלו בניו יורק בליל שישי ה-27 ביוני 1969 ונמשכו מספר לילות. המאבק לזכויות הגייז בארה"ב לאחר אירוע זה הפך לגלוי במוחלט ותפס קו רדיקלי מיליטנטי, זאת בניגוד לקו שמרני יותר שקדם לו, שחיפש אסימילציה ואישור של החברה ההגמונית.

 • לקבל את ילדי ההומו

  עד כמה קל לי לקבל את ההומוסקסואליות של ילדי?

  "אין לי בעיה עם הילד ההומוסקסואל שלי!"
  האם אתם בטוחים? הנה כמה שאלות למבחן עצמי – עד כמה אני באמת מקבל את המצב:

  האם אתם חשים לא בנוח ליד בן/בת הזוג של הילד/ה?
  זה יכול לומר הרבה עם מידת הקבלה שלכם. אם אתם חשים לא בנוח ליד בן או בת הזוג חישבו לרגע מדוע. אם בן/בת הזוג היו בני המין השני {הטרוסקסואלים} האם גם אז הייתם מרגישים כך?

דפים באתר